Entries by WRAT Website Editor

October 2018

Minutes for the Meeting of October 3, 2018 Board Members: Ngassam Ngnoumen (Co-President), Dan Lacugna (Co-Treasurer), Lorraine Kennedy (Secretary), Candace Twiss (Pet-WRAT Coordinator), Mark McDermott (Officials Co-Coordinator) Ellen Johnston (Head Coach), Whitney Ross (SR Rep), Lori Blessey (Meet Coordinator), Charles Shapiro (Co-Treasurer), Peter Lynch (8U Rep), John McNab (Athlete Rep), Michelle Kennedy (Athlete Rep), Martha […]

Lenoce and Grinalds Make USA Swimming Individual Top Ten List

  Each year USA Swimming publishes a list of the Top 10 Individual swimmers from the nation with the top ten times for each stroke and each age group for 11/overs.  For the 2017-2018 Swim Year, two Water Rats made the list for their age groups. Parker Lenoce was ranked 10th in the 200 yard Backstroke for […]

40 Water Rats Make the CT Top 16 for the 2017-2018 Swim Year

Forty swimmers who swam with the Water Rats during all or part of the 2017-2018 Swim Year were named as Top 16 Connecticut Swimmers.  They include: Ella Gussen Tatum Murray Annam Olasewere Ayaan Olasewere Michael Ivanov RJ Kickham Brendan Leahy Thomas Lake Kathleen Murray Kelly Leahy Parker Lenoce Riley Twiss Caroline Begg Claire Kehley Ashlyn Blessey Emmett […]

September 2018

Minutes for the Meeting of September 5, 2018  Board Members: Ngassam Ngnoumen (Co-President), Dan Lacugna (Co-Treasurer), Lorraine Kennedy (Secretary), Candace Twiss (Pet-WRAT Coordinator), Jackie Austin (Officials Co-Coordinator), Mark McDermott (Officials Co-Coordinator) Ellen Johnston (Head Coach), Whitney Ross (SR Rep), Lori Blessey (Meet Coordinator), Charles Shapiro (Co-Treasurer), Peter Lynch (8U Rep), Tina Lynch (8U Rep), Amy […]

June 2018

Minutes for the Meeting of June 14, 2018 Board Members: Ngassam Ngnoumen (Co-President), Dan Lacugna (Co-Treasurer), Kerry Steele-Rubin (Co-President Elect), Lorraine Kennedy (Secretary), Sylvia Ortega (Ex Officio), John Wang (Officials Co-Coordinator), Candace Twiss (Pet-WRAT Coordinator), Jackie Austin (Officials Co-Coordinator Elect), Scott VanKuilenburg (Coach), Ellen Johnston (Head Coach), Whitney Lenoce (SR Rep Elect), Lori Blessey (Meet […]

May 2018

Minutes for the Meeting of May 3, 2018 Board Members: Ngassam Ngnoumen (Co-President), Dan Lacugna (Co-Treasurer), Kerry Steele-Rubin (Co-Treasurer), Lorraine Kennedy (Secretary), Sylvia Ortega (Ex Officio), John Wang (Officials Co-Coordinator), Amy Boland (8U Rep), Candace Twiss (Pet-WRAT Coordinator), Ellen Johnston (Head Coach) A quorum was achieved and the meeting was called to order. Minutes: Ngassam […]

Water Rats Excel at Eastern Zones and YMCA Nationals

      The end of the Short Course season saw nine 14/under swimmers attend the Eastern Zones Age Group Championships, and twenty-six swimmers participate in the YMCA Short Course National Championships.  Eastern Zone Age Group Championships were held in Buffalo, New York March 28 to March 31, 2018, and YMCA Short Course Nationals was held in Greensboro, North Carolina […]

April 2018

Minutes for the Meeting of April 19, 2018 Board Members: Martha Corneck (Co-President), Ngassam Ngnoumen (Co-President), Dan Lacugna (Co-Treasurer), Kerry Steele-Rubin (Co-Treasurer), Lorraine Kennedy (Secretary), Sylvia Ortega (Ex Officio), Mark McDermott (Officials Co-Coordinator), John Wang (Officials Co-Coordinator), Julia Spelman (8U Rep), Sari Berkowitz (AG Rep), Cheryl Smiley (SR Rep), and Adrienne Williams (Escrow Manager). Adam […]